VRAK SS HAVDA

Bol potopený britskými lieatadlami 9. decembra v roku 1944 počas cesty z Maloy do Bergenu. Bola zbombardovaná a porozstrieľaná guľometom. Bola to vlastne osobná loď s 12 pasažiermi na paľube. Nevie sa prečo bola loď bombardovaná. Umreli tu ženy i deti.

Dno: piesočnaté v plytších častiach smerom od vraku sú chaluhy.

Vrak: veľmi zaujímavý, zadná časť je vcelku. Vo vnútri vraku je plno fliaš. Nájdeme tu aj umývadlá a záchod. Dĺžka vraku je asi 35 metrov.

Viditeľnosť: v auguste bola asi 10-15 metrov. V zimnom období je oveľa väčšia.

Minimálna hĺbka vraku: približne 17 m

Maximálna hĺbka: približne 27 m.

VRAK FERNDALE A PARAT

15. decembra v roku 1944 sa plavil konvoj 6 s loďou Ferndale na čele. Nemecké letectvo nemalo čím chrániť vzdušný priestor a preto sa plavili iba v noci. Neskoro v noci dosiahli Krakhellesundet, zrazu si však kapitán všimol skalnatý útes. Ferndale narazil silno na útes. Ostatný členovia konvoju obišli miesto činu a plavili sa inou trasou. S Ferndale ostala V5305 a vlečná loď Fairplay X. Na pomoc Ferndale sa plavil aj Parat. 16. decembra však 19 lietadiel britského typu Havilland „Mosquito“ plánovalo zaútočiť na tieto lode, ktoré mali kanóny a rakety. Lode sa snažili útokom ubrániť, ale podarilo sa im zničiť iba jedno lietadlo. Samozrejme loď plná munície sa zničila. O hodinu neskôr priletelo ďalších 8 lietadiel a zaútočilo na lode znova. Znova nemecká loď V5305 zostrelilo jedno lietadlo,ktoré narazilo do neďalekej hory. Samozrejme po týchto útokoch obe lode klesli ku dnu. Ferndale má poškodenú prednú časť, ktorá je už zarastená rôznymi morskými hubami, chaluhami a pod. Smerom k zadnej časti je vo veľmi dobrom stave. Parat leží veľmi blízko Ferndale-u vo väčšej hĺbke a tesne pri stene.

Dno: piesočnaté

Vrak: je asi 150 m dlhý a 19 metrov široký, samozrejme predná časť je takmer neviditeľná, lebo je zarastená. Zadná časť je v super stave a takisto vrak Parat je celý viditeľný.

Viditeľnosť: v auguste bola asi 5-12 metrov. V zimnom období je oveľa väčšia.

Minimálna hĺbka vraku: približne 7 m

Maximálna hĺbka: približne 60 m.

VRAK FRANKENWALD

Loď bola nemeckého pôvodu, postavená v roku 1922 v Hamburgu. Loď stratila kontrolu nad ovládaním 6. januára v roku 1940. Začala naberať vodu a posádka nariadila spustenie záchranných člnov. Na kiesto prišla rybárska loď, ktorá pasažierov zachránila.
Potopená je v Sognefjorde.

Dno: piesočnaté

Vrak: je asi 130 m dlhý a 18 metrov široký, kedysi bola zaujímavá aj predná časť, kde bol kapitánsky mostík, avšak ten padol a je to nepreplávateľné. Zaujímavý je zadok vraku. Je tu niekoľko miestností a môžeme tu nájsť ešte kúpeľňu s vaňou, zrkadlom a umývadlom. Takisto cca v polovičke vraku je motor. Je tu mnoho nákladových priestorov. Sú tu tresky, platesy a mnohé iné živočíchy.

Viditeľnosť: v auguste bola asi 3-12 metrov. V zimnom období je oveľa väčšia.

Minimálna hĺbka vraku: približne 26 m

Maximálna hĺbka: približne 40 m.