AMPHIPRION BICINCTUSpo anglicky Red Sea Anemonefish

Oválne zaoblené telo, krátka tupá tlama, malé ústa. Celkové sfarbenie je od oranžovej do hnedastooranžovej s dvomi zvislými bielymi pásmi. Pri mladých jedincoch môže byť aj tretí pás. Žije v symbióze so sasankami rodu Heteractis. Dorastá do dĺžky 15 cm. Fotenie nie je až tak ťažké. Nie je jedovatá. Nájdeme ju medzi hĺbkami 1-35 m.

PERUTÝN (Pterois radiata) po anglicky Lionfish

Podlhovasté telo, veľké hlava, veľké ústa. Veľmi dlhé ľúče prsných plutiev, ktoré sa nerozkonárujú. Všetky lúče sú jedovaté !!! Sfarbenie je hnedočervené s bielymi pásikmi. Dorastá do dĺžky 25 cm.Fotenie je celkom jednoduché. Nájdeme ich aj voľne plávať nad koralmi alebo v malých jaskynkách.

PERUTÝN (Pterois volitans)– po anglicky Lionfish

Má hnedé zvislé pásy. Má vejárovité lúče, každý druhý s množstvom hnedočiernych škvŕn. Má zubkovité prívesky okolo úst a nad očami. Dorastá do dĺžky 38 cm. POZOR JE TO JEDOVATÁ RYBA !!! Nájdeme ju hlavne pri malých jaskynkách, ale aj pri útesoch, skalách. Nájdeme ju medzi hĺbkami 2 – 55 m. Fotenie je jednoduché, vôbec sa nás nebojí. Pozor na nočných ponoroch, pretože ide veľmi za svetlom a môže aj napádať.

IHLICA (Fistularia commersoni)– po naglicky Cornetfish

Telo je valcovité a tlama dlhá rúrkovitá. Je dlhá až 1,5 m. Sfarbenie je premenlivé, pozoruhodná schopnosť maskovania, využíva ju na prepadnutie drobnej koristi. Často pláva po boku neškodnej väčšej ryby a skrýva sa tak pred korisťou. Nie je jedovatá. Niekedy ju môžeme pekne nafotiť. Nájdeme ju v hĺbkach medzi 1- 100 m.

OSTŇOVEC (Rhinecanthus assasi)– po anglicky Arabian Picassofish

Má oválne telo a trojuholníkovitú hlavu, zahrotená tlama a koncové ústa. Je dlhý až 30 cm. Je veľmi pekne sfarbená ryba aj preto dostala asi ten anglický názov. Má tri rady ostňov pri chvostovej plutve. Fotenie je trocha obtiažnejšie. Môže narásť do dĺžky 30 cm. Nájdeme ju v hĺbkach medzi 1-15 m. Nie je jedovatá.

PYSKATEC (Cheilinus lunulatus)– po anglicky Broomtail Wrasse

Má sploštené telo a vysoké boky, s veľkými šupinami a krátkou hlavou. Samce majú tmavé sfarbenie hlavne na hlave, s purpurovými pásikmi. Chvostová plutva má zriasený okraj. Môže dorásť až do dĺžky 50 cm. Pohybuje sa medzi hĺbkami 2 – 50 m. Nie je jedovatá. Fotenie je celkom v pohode.

ANTHIAS SQUAMIPINNIS– po anglicky Scalefin anthias

Oválne, stlačené telo, kosákovitá chvostová plutva a predĺženými lalokmi. Môže narásť do dĺžky 17 cm. Má krátku tlamu. Má červené sfarbenie s červenými škvrnami na prsných plutvách. Samice majú žltkasté odtiene. Fotenie nie je až taký problém, len sa ťažšie zaostrujú fotky pretože sú stále v pohybe. Nie je jedovatá. Nájdeme ju medzi hĺbkami 1-35 m.

GARUPA (Cephalopholis argus)– po anglicky Grouper

Má masívne dopredu sa zužujúce telo, mierne stlačené. Môže narásť do dĺžky 50 cm. Má množstvo modrých škvŕn a desať tmavých pásov na bokoch. Plutvy sú tmavomodré. Fotenie nie je ťažké, keď sa opatrne priblížime. Nie je jedovatý druh. Môžeme ju nájsť medzi hĺbkami 1-100 m.

CHAETODON SEMILARVATUS– po anglicky Masked Butterfly fish

Tento druh je typický pre Červené more. Diskovitý tvar, malá vystupujúca tlama. Oranžovo žltá farba s tamvšími priečnymi pásikmi. Tmavomodrá škvrna cez oko a žiabrové viečko. Vyskytuje sa často v húfoch, ale najčastejšie ho stretneme v pároch. Dĺžka je do 20 cm. Fotenie je celkom jednoduché, majú pomalší pohyb. Nie je jedovatá ryba. Vyskytuje sa v hĺbkach medzi 3-20 m.

ALUTERUS SCRIPTUS– po anglicky Scribbled filefish

Túto rybu som videl iba raz v Egypte. Mala zaujímavý tvar a sfarbenie. Môže dorásť do dĺžky až 110 cm. Nie je jedovatá. Vyskytuje sa v hĺbkach 2-80 m. Fotiť ju nebol veľký problém.

PLECTROPOMUS MARISRUBI– po anglicky Red Sea coralcod

Má masívne telo, s bordovočerveným sfarbením, na bokoch sú zvislé čiary. Celé telo je pokryté modrými bodkami.
Nie je nebezpečná ryba. Dorastá do dĺžky 110 cm. Nájdeme ju medzi hĺbkami 10-50 m. Fotenie nie je ťažké, keď sa priblížime opatrne.

JEDNOROŽEC (Naso unicornis)– po anglicky Bluespine unicornfish

Má oválne, vysoké, pretiahnuté telo, na čele má výrastok nepresahujúcu zahrotenú tlamu. Pri chvostovej plutve má dva modrasté ostne v tvare dláta. Celkové sfarbenie je svetlosivé a olivové. Dorastá do dĺžky 60-70 cm. Pohubuje sa medzi hĺbkami 1-80 m. Je nebezpečná ryba- nedotýkať sa jej !!! Fotenie nie je až tak jednoduché.

PARUPENEUS CYCLOSTOMUS – po anglicky Yellowsaddle goatfish

Má pretiehnuté, dozadu sa zužujúce telo, vybiehajúca tlama. Na spodnej čeľusti má dva dlhé fúziky, ktoré siahajú až k brušným plutvám. Sfarbenie mladších jedincov je jasnejšie. Na hlave sú zreteľne viditeľné modré pásiky. Dorastá do dĺžky 35 cm. Môžeme ju nájsť medzi 3-92 m. Nie je nebezpečná. Fotenie je pomerne jednoduché.

POMEC (Pomacanthus maculosus)– po anglicky Arabian Angelfish

Telo je vysoké a sploštené. Dospelé jedince majú na boku veľkú žltú škvrnu, ktorá nezasahuje do oblasti chrbta. Býva jediná. Dĺžka až 40-50cm. Nie je nebezpečná. Môžeme ju nájsť v hĺbkach medzi 4 – 50 m. Fotenie nie je problém.

HENIOCHUS INTERMEDIUS – po anglicky Red Sea Bannerfish

Vysoké a extrémne sploštené telo, šikmo zrezaná zadná časť. Má krátku tlamu a veľké oči. Chrbtová časť je belavá, dva široké tmavé pásy na bokoch. Spodná časť a ritná plutva sú žlté. Živí sa planktónom. Dosahuje dĺžku 16 cm. Nájdeme ju v hĺbkach medzi 3 – 50 m. Fotenie je relatívne jednoduché. Väčšinou ich nájdeme v pároch. Nie je nebezpečná.

POMEC CISÁRSKY (Pomacanthus imperator) – po anglicky Emperor Angelfish

Telo je takmer oválne, tlama veľmi krátka. Dospelé ryby majú množstvo žltých pásov na bokoch. Oči sú maskované čiernym pásom so svetlobelasým lemovaním. Môže narásť do dĺžky 40 cm. Nie je nebezpečná. Nájdeme ju v hĺbkach medzi 3 – 70 m. Fotenie je niekedy celkom jednoduché.

ABDUDEFDUF SAXATILIS a ABDUDEFDUF SEXFASCIATUS – po anglicky Sergeant major a Scissortail sergeant

Oba majú sploštené krátke oválne, vysoké telo pokryté drsnými šupinami, ktoré zasahujú aj na plutvy. Chrbtovú plutvu tvoria najmä tvrdé lúče. Pri ochrane ikier majú samce modré a purpurové odtiene. Prvý má striebrosivé sfarbenie a na chrbte jasne žlté. Druhý je striebristo biely so šiestimi čiernymi pásikmi. Môžu dorásť do dĺžky 20 cm. Nájdeme ich v hĺbkach 0-15 m. Nie sú nebezpečné. Fotenie je celkom v pohode, len sa neustále hýbu.

PYSKATEC- NAPOLEON (Cheilinus undulatus) po anglicky Napoleonfish

Má vysokú a zavalitú stavbu tela. Tučné ústa, s vyšpúliteľnými perami umožňujú korisť doslova nasať. Dospelé jedince majú na čele výrazný hrboľ. Má zelenkastosivé sfarbenie s nepravidelnými zelenožltými pásikmi na bokoch prechádza na hlave do oranžovej. Môže dorásť do dĺžky 230 cm a 180 kg. Fotenie sa celkom dá,ale pláva dosť rýchlo aj keď sa to nám nezdá. Nájdeme ju v hĺbkach medzi 1 – 60 m. Nie je nebezpečná.

COCIELLA CROCODILUS – po anglicky Crocodilefish

Telo je zhora zploštené, v zadnej časti valcovité. Pokrývajú ho drsné šupiny. Má veľké ústa, malé, ostré zuby. Sfarbenie kolíše od hnedého do olivovosivého, tmavé škvrny na chrbte. Žije zvyčajne na dne alebo čiastočne skrytý v usadenine, jednotlivo alebo v pároch. Dorastá do dĺžky 70 cm. Nájdeme ju v hĺbkach medzi 1 – 30 m. Nie je nebezpečná. Fotenie je v pohode.

CAESIO SUEVICUS– po anglicky Lunar fusilier

Výrazne pretiahnuté súmerné telo, malé ústa s jemnými zubami pred množstvom veľmi malých zúbkov. Vidlicovitá chvostová plutva. Sfarbenie je striebristé so žltými odtieňmi, konce chvostových plutiev sú čierne. Presúva sa v húfoch. Môže narásť do dĺžky 28 cm. Nájdeme ju v hĺbkach medzi 2 – 20 m. Nie je nebezpečná. Fotenie je v pohode, len sa presúvajú dosť rýchlo.

ŠTVORZUBEC (Arothron stellatus) po anglicky Blackspotted pufferfish

Má pretiahnuté oblé telo s oválnou siluetou, pokryté malými tŕňmi. Dospelé ryby sú menej pohyblivé. Sfarbenie je typicky škvrnité. Bežne sa vyskytuje na piesočnatom dne lagún. Dorastá do dĺžky až 120 cm. Vyskytuje sa medzi hĺbkou 5 – 60 m. Nie je nebezpečná. Fotenie je celkom jednoduché.

CHAETODON AURIGA – po anglicky Threadfin butterflyfish

Veľmi vysoké, z bokov sploštené telo. Hrotitá tlama. Cez oko prechádza tmavý pás, ktorý sa smerom dohora zužuje. Dorastá do dĺžky 25 cm. Nájdeme ju v hĺbkach 1- 35 m. Nie je nebezpečná. Fotenie nie až tak jednoduché, stále sa hýbe.

PARUPENEUS FORSSKALI – po anglicky Forsskals goatfish

Tvar tela je typický pre rod, fúziky má menšie. Sfarbenie je striebristomodré so žltými odtieňmi na chrbte. Má žltý chvostový násadec so zreteľnou tmavou škvrnou v prostriedku. Po boku od oka až ku koncu tela vedie tmavý pás. Môže dorásť do dĺžky 28 cm. Nájdeme ju medzi hĺbkou 3 – 40 m. Nie je nebezpečná. Fotenie je celkom jednoduché.

CHAETODON FASCIATUS – po anglicky Striped butterflyfish

Má oválne sploštené telo. Základné sfarbenie je žlté, na bokoch je deväť alebo desať priečnych tmavých pásov. Za širokým očným pásom je kratší biely pás. Dorastá do dĺžky 22 cm. Nájdeme ju v hĺbkach medzi 2 – 25 m. Nie je nebezpečná. Fotenie je celkom jednoduché.

NETOPIERNIK (Platax orbicularis) po anglicky Batfish

Vysoké z bokov sploštené telo, s dobre vyvinutými plutvami. Má malé ústa a oči. Má široké pásy po bokoch, ktoré s pribúdajúcim vekom miznú. Žijú v húfoch. Dosahujú dĺžku až 50 cm. Fotenie je celkom jednoduché, plávajú pomaličky. Nie je jedovatá. Nájdeme ju v hĺbkach medzi 5-30 m.

ZEBRASOMA DESJARDINII – po anglicky Sailfin surgeonfish

Má vysoké telo, sploštené z bokov, farba je hnedastá s pásikmi na bokoch, prehnutá tlama. V okolí tlamy pokryté malými belavými bodkami. Dobre vyvinutá chrbtová plutva na konci okrúhla. Je nebezpečná, nedotýkať sa jej. Má osteň pri chvostovej plutve. Môžeme ju nájsť medzi hĺbkou 1-30 m. Fotenie je striedavé.

PAPAGÁJOVEC (Scarus sordidus) po anglicky Bullethead parrotfish

Má oválne vysoké telo, vypuklé čelo. V priebehu starnutia sa sfarbenie mení. Dospelé samce sú zelené, s lososovoružovými okrajmi šupín, tlama je jasno oranžová. Veľmi pekne sfarbená ryba. Nie je nebezpečná, môžeme ju nájsť medzi hĺbkami 1-25 m. Môže narásť do dĺžky 40 cm. Fotenie je celkom jednoduché.

ACANTHOPAGRUS BIFASCIATUS (PLESKÁČ) – po anglicky Doublebar bream

Telo je oválne, farba tela je striebristá, má dva zvislé čierne pásy, jedno prechádza cez oko. Chrbtová, chvostová a prsné plutvy sú žlto sfarbené. Brušné plutvy sú čierne. Nie je nebezpečná. Môže dorásť do dĺžky až 50 cm. Nájdeme ju v hĺbkach od 2 – 20 m. Fotenie je celkom jednoduché keď sa k nej pomaly priblížime.

PYSKATEC (Cheilinus abudjubbe) po anglicky Abudjubbes wrasse

Má vysoké zavalité telo pokryté veľkými šupinami. Má dobre vyvinuté ústa s veľkými výraznými špicatými zubami. Má tmavé základné sfarbenie, na bokoch tmavšie s červenými škvrnami, výrazne červené pásiky na hlave. Často sa živí morskými ježovkami. Dorastá do dĺžky 18 cm. Nájdeme ju medzi hĺbkami 3-15 m. Nie je jedovatá. Fotenie pomerne jednoduché.

PAPAGÁJOVEC (Cetoscarus bicolor) po anglicky Bicolour Parrotfish

Je to veľmi pekne sfarbená ryba. Má vysoké telo, sploštené. Môže dorásť do dĺžky 90 cm. Nájdeme ju v hĺbkach medzi 1- 30 m. Nie je nebezpečná. Fotenie je celkom jednoduché hlavne keď obhrýza koraly.