LOKALITA SENEC GULÁŠKA

Lokalita sa nachádza asi 35 km od Dunajskej Stredy. Vyberieme sa smerom na Lehnice, pokračujeme ďalej po hlavnej až po križovatku kde blikajú semafóry. Tam odbočíme doprava. Po nikeoľkých km prídeme do obce Hubice, stále idem po hlavnej cez Zlaté Klasy, ďalej nasleduje obec Hrubý Šúr, po tejto obci pôjdeme niekoľko km až dojdeme ku kruhovému objazdu, tam pôjdeme doprava. Asi o 1 km bude križovatka, kde odbočíme doľava a po pravej strane môžeme už vidieť na jazero. Je tu čoraz viac súkromných pozemkov, takže sa dostanete len niekde do vody.

Dno: štrkovité, pokryté na mnohých miestach bahnom-jemným sedimentom a rastlinami, Niekde holé dno bez zárastu. Môžeme tu nájsť aj potopené stromy, atrakcie pri polostrove a pri modrom domčeku.

Max. hĺbka: 17 m

Vhodnosť: Aj pre začiatočníkov, kvôli čistej vode.

Viditeľnosť: Leto: 3-8 m, Zima: 10-20 m. V jamách v lete aj nulová.

Ryby: Šťuka, Sumec, Lieň, Kapor, Karas, Amúr, Mrena, Hrúz, Hlaváč, Belička, Plotica, Červenica, Slnečnica, Ostriež,

Prístup k vode: Na niektorých miestach dosť vysoké brehy

LOKALITA OĽDZA

Lokalita sa nachádza asi 16 km od Dunajskej Stredy. Vyberieme sa smerom na Lehnice, potom Sása a v obci Sása odbočíme smerom na Oľdzu. Od Sási je lokalita asi na 2 km pred obcou Oľdza. Jazero je vidieť z hlavnej cesty po pravej strane. Vstup je buď cez poľnú cestu, keď je otvorená alebo cez strážnikov pri zelenej bráne. Niekedy sa s nimi nedá dohodnúť.

Dno: štrkovité pokryté jemným sedimentom a rastlinami hlavne v plytších častiach. Sú tu aj stromy, konáre.

Max. hĺbka: 20 m

Vhodnosť: aj pre začiatočníkov

Viditeľnosť: v lete pri rastlinách slabšia 2-4 m, hlbšie čistejšia, v zimnom období všade dobrá viditeľnosť asi 4-8 m.

Ryby: Šťuka, Ostrieže, Beličky, Karasy,…

Prístup k vode: niekde veľmi dobrý, niekde vyššie brehy so štrkom.

LOKALITA KĽUČOVEC

Lokalita sa nachádza asi 28 km od Dunajskej Stredy. Vyberieme sa smerom na Komárno. Prvá obec po DS sú Kútniky, potom stále ideme po hlavnej, Dolný Bar, Dolný Štál, hneď ako dojdeme do Veľkého Medera, bude odbočka doprava smerom na Győr. Po cca 5 km bude čerpacia stanica Real-H, za ňou bude hneď križovatka kde odbočíme doľava, po 3 km dojdeme do obce Kľučovec. Po pár 100 m uvidíme trojuhoľník-výsadbu, kde nepokračujeme po hlavnej, ale ideme rovno smerom k mostu, pod ktorým tečie spomínaný kanál. Je jeden dobrý vstup do vody, ale tam treba ísť so mnou, poznám miestnych ľudí.

Dno: Je štrkovité, pokryté vrstvou bahna, veľmi husto zarastené rastlinami, je tu niekoľko potopených stromov.

Max. hĺbka: do 2,5 m

Vhodnosť: aj pre začiatočníkov kvôli plytkej vode.

Viditeľnosť: Leto: 2-8 m, Zima: 2-5 m, závisí od výšky hladiny.

Ryby: Hlavne Šťuka, menej Kapor, Ostriež, Sumec, Tolstolobik, Plotica, Karas, Úhor.

Prístup k vode: pekne z móla

LOKALITA VEĽKÉ KOŠARISKÁ

Táto lokalita sa nachádza asi 32 km od DS. Vyberieme sa po hlavnej ceste smerom na Šamorín a Bratislavu. Po Šamoríne pokračujeme ďalej po hlavnej ceste, prídeme do Dunajskej Lužnej, odtiaľ pokračujeme na Rovinku, tu za domami je odbočka doprava, je tu cesta, ktorá nás dovedie až k jazeru. Plocha jazera je 60 ha. Bohužial tu začali upravovať brehy a nevieme dokedy sa sem ešte dostaneme.

Dno: štrkovité, hlavne pri kraji, hlbšie, sedimentom pokryté, bez rastlín. Môžeme tu nájsť aj skaly, stromy, menšie steny. Je tu mierne členitý terén.

Max. hĺbka: 40 m

Vhodnosť: len pre pokročilých potápačov, technických a nitroxových potápačov, kvôli studenej vode, hlbokej vode.

Viditeľnosť: Bývala tu dobrá len keď sa neťažilo, najčistejšia bola v zimnom období, od 2-6 m.

Ryby: Sumec, Šťuka, Tolstolobik, Kapor, Úhor, Jalec, Ostriež, Zubáč, Karas,…

Prístup k vode: Brehy sú už upravené, sú tu súkromné pozemky.

LOKALITA BENDŐ

Táto lokalita sa nachádza asi 18 km od DS. Vyberieme sa na smer Povoda, Mad, Padáň, stále ideme po hlavnej, po obci Padáň asi po 5 km bude zákrutá pri vysokých stromoch pred obcou Pataš, tam je odbočka na poľnú cestu doprava. Je tu štrková cesta, asi 2 km dlhá, ktorá nás privedie až k jazeru. Bohužiaľ v roku 2013 spojili dve jazerá dokopy a preto viditeľnosť rapídne klasla.

Dno: Je šrtkovité, v hlbších častiach pokryté sedimentom, členité dno, s rastlinami, na niektorých miestach dole bez zárastu, pri pláži v 2-3 m vode piesočnatý sediment, ktorý relatívne rýchlo sadá. Môžeme tu nájsť aj konáre, haraburdy, koreň s kmeňom. Nájdeme tu aj väčšie množstvo kovových sudov.

Max. hĺbka: 12 m

Vhodnosť: aj pre začiatočníkov

Viditeľnosť: v lete pri kraji 3-6 m, dole 0-1 m. V zimnom období 4-8 m.

Ryby: pomerne málo, Sumec, Lieň, Kapor, Karas, Ostriež, Jalec, Mieň, Hlaváč,…

Prístup k vode: veľmi dobrý prístup, sú tu nízke brehy.

LOKALITA ČIERNA VODA

Táto lokalita sa nachádza asi 25 km od DS. Vyberieme sa na smer Nitra. Pôjdeme cez obce Veľké Dvorníky, Dunajský Klátov, Jahodná, Tomašíkovo, po Tomašíkove ideme stále rovno po hlavnej smer Vozokany, Mostová, keď prídeme do tejto obce, bude 90 stupňová zákruta(hlavná cesta) my odbočíme doľava smer Čierna voda. Prejdeme cez obec Čierna voda stále po hlavnej, po tejto obci asi 2 km, bude po pravej strane odbočka do prava kde vidieť rampu, vstup je za 5 € a bližšie info nájdete na www.aquarea.sk. Jazero má plochu asi 40 ha.

Dno: je pri kraji štrkovité, hlbšie postupne pribúda sediment, sú tu aj steny, panely, rôzne železné veci, laná, len na niektorých miestach zeleň. Dole je dno holé bez zárastu. Na niektorých miestach sú zvyšky stromov.

Max. hĺbka: 37 m

Vhodnosťaj začiatočníci, hlbšie časti len pre pokročilých potápačov, technických alebo nitroxových potápačov.

Viditeľnosť: V lete aj pri kraji aj dole pomerne čistá voda s viditeľnosťou pri kraji 4-5 m a dole tiež 4-5m. V zime je to striedavé.

Ryby: Sumec, Šťuka, Úhor, Ostriež, Kapor, Amúr, Jalec, Zubáč, Karas, Plotica, Belička,…

Prístup k vode
: Vstup do vody je už veľmi dobrý, je to upravené.

LOKALITA ŠULIANSKE JAZERO

Táto lokalita sa nachádza asi 35 km od DS. Vyberieme sa smerom na Gabčíkovo, cez obec Mliečany, Vrakúň a Gabčíkovo stále po hlavnej ceste. V Gabčíkove dojdeme ku križovatke, kde pôjdeme rovno smerom k vodnému dielu. Prejdeme cez vodné dielo, zídeme dole, ideme po hlavnej smerom na Vojku. Po ľavej strane minieme obec Bodíky, po niekoľkých km uvidíme odbočku doľava, po ľavej strane vidíme chatky na malej hrádzi, odbočíme smerom k nim. Prejdeme cez hrádzu a dostaneme sa k rampe. Tu je najlepšie potápanie v pravej časti zátoky.

Dno: pri kraji štrkovité, nižšie sedimentom pokryté. Pri kraji po obvode jazera sú vysoké rastliny, ktoré v zime odumierajú, dole ale aj v plytčine môžeme nájsť zvyšky stromov, obrovské kmene.

Max. hĺbka: asi 15 m

Vhodnosť: aj pre začiatočníkov

Viditeľnosť: V zime vynikajúca hlavne v zátoke pri tobogáne aj 15-20 m, v lete dole slbšia 1-2 m, pri kraji 4-5 m.

Ryby: Sumec, Hlaváč, Býčko, Šťuka, Ostriež, Medúzovka sladkovodná, Belička, Kapor, Karas,…

Prístup k vode: väčšinou je veľmi dobrý, hlavne kde bol tobogán.

LOKALITA OKOČ

Táto lokalita sa nachádza asi 20 km od Dunajskej Stredy. Vyberieme sa na hlavnej ceste smer Komárno. Pôjdeme cez obce Kútniky, Dolný Bar, Dolný Štál. Za Dolným Štálom po čerpacej stanici asi 300 m je odbočka šikmo doľava smer na Okoč. Po cca 7-8 km prídeme do Okoču, tam pôjdeme cez niktoré ulice doľava, je dobré sa spýtať kde je jazero, takto je to komplikované. Prístupová cesta je dosť zlá, je tam dobré ísť len keď je sucho.

Dno: ešte sa skúma

Max. hĺbka: ešte sa skúma

Vhodnosť: aj pre začiatočníkov, ale hlbšie časti vyžadujú pokročilý kurz, alebo nitrox diver

Viditeľnosť: ešte sa skúma

Ryby: ešte sa skúmajú

Prístup k vode: keďže je tu rampa, tak do vody sa dá dostať iba na začiatku jazera, aspoň zatial, ale na druhej strane sa dá dostať do polovičky  jazera.

LOKALITA KARÁBI

Táto lokalita sa nachádza asi 12 km od Dunajskej Stredy. Vyberieme sa na smer Komárno po hlavnej ceste. Prejdeme obcami Kútniky, Dolný Bar a potom nasleduje Dolný Štál. Stále sme na hlavnej ceste a asi 200 m pred OMW čerpacou stanicou odbočíme doprava na smer Boheľov. Nasleduje dlhšia cesta ešte v obci, neskôr uvidíme križovatku v tvare Y a my pôjdeme ako keby rovno (doľava). Od tejto križovatky bude odbočka asi po 300 m doľava, táto cesta vedie priamo k jazeru. Báger už zobrali preč, treba sa tu však dohodnúť s majiteľom jazera.

Dno: ešte sa skúma, ale zatiaľ štrkovité pokryté bahnom, rastliny sú niekde pri kraji. Kopcovitý terén.

Max. hĺbka: zatiaľ som našiel 13 m, možno tu bude niekde aj viac.

Vhodnosť: aj pre začiatočníkov

Viditeľnosť: v zimnom období okolo 4-5 m, v lete zatiaľ nevieme

Ryby: zatiaľ som videl Karasa, Šťuka, nejaký Hlaváč, Raci

Prístup k vode: po celom jazere veľmi dobrá, nízke brehy.

LOKALITA VEĽKÁ RICHŇAVA

Toto jazero sa nachádza v okolí Štiavnických vrchov, asi 120 km od Dunajskej Stredy. Vyberieme sa na smer Nitra, Nová Baňa, Banská Štiavnica. Jazero leží v nadmorskej výške asi 725 m.n.m. Okolie jazera je vo veľmi peknom prostredí. Jazero kvôli opravám hrádze vypustili a postupne sa už napúšťa.

Dno: skalnaté, pokryté sedimentom

Max. hĺbka: 21 m

Vhodnosť: aj pre začiatočníkov, ale nižie keďže je tma a slabá viditeľnosť skôr pre pokročilých

Viditeľnosť: premenlivá, býva okolo 2-4 m

Ryby: Šťuka, Kapor, Tolstolobik, Ostrieže, Zubáč,úhor..

Prístup k vode: sú tu trocha vyššie brehy, ale nie všade, ale sú tu aj schody, takže celkovo dobrý prístup.