Potápanie Poľsko lom Gródek (marec 2013)

Už dávnejšie som sa chcel vybrať na túto lokalitu, chcel som sa pozrieť na slávne bágre, ktoré zatopila voda. Tak som sa definitívne rozhodol, že navštívim túto lokalitu. Chcel som sem ísť po prvý krát skôr v zimnom-jarnom období,aby bola viditeľnosť lepšia. No keď som to obsadzoval na koniec marca, nečakal som, že bude takáto zima. Vyrazili sme v sobotu ráno okolo 5 hodiny, na lokalitu sme prišli asi o 10:00 hodine. Pri vstupe od nás povyberali peniaze a potom sa už nestarali. Bolo tu niekoľko altánkov, plošiny pre vstup do vody a keďže tu bolo dosť málo potápačov, mohli sme si vybrať kde pôjdeme do vody. Naozaj to bolo na úrovni spravené, bola kopa miesta na rozloženie vecí, nechýbalo tam nič. Boli lavičky, stôl, elktrina, všetko. Do vody sa dalo ísť z plošiny po rebríku alebo skokom. Pred ponorom sme si pozreli z plošiny vodu, viditeľnosť vyzerala veľmi dobre aj zhora. Lákalo nás to do vody.

Tak sme sa vybalili, poskladali výstroj, a po nejakej pol hodinke sme boli už vo vode. Prvý deň ešte ľad nebol, pritom keď sme dorazli bolo stále -7 C. S chalanmi sme si pozreli atrakcie na malej mapke pri altánku a zhruba sme vedeli kde čo hľadať. Prvý deň sme spravili dva ponory. Našli sme báger, ktorý som nečakal, že bude taký veľký. Našli sme vrak auta BMW. Videli sme dosť veľa Ostriežov, húfy Plotíc. Viditeľnosť sme čakali trocha lepšiu,ale aj tak nebola zlá, asi 6-8 m. Po ponore ako sme vyliezli z vody, všetko na nás začalo primŕzať. Niektoré veci sme si oblievali vodou,aby sa dali odpojiť.
Medzi ponormi sme sa najedli z domu pobaleného jedla a asi po hodinke sme šli opäť na druhý ponor. Vo vode sme sa trocha viac zohriali ako na suchu, veď rozdiel v telote bol asi 10 C. Voda mala príjemných 4 C. Na druhom ponore sme našli mostík s potrubiami a pravdepodobne aj čerpadlo, kde by mala byť najhlbšia časť lomu.

Tu je tiež jeden báger,ale v lepšom stave a skoro aj mohutnejší. Neďaleko bágra sme našli tri Ostrieže celkom slušných rozmerov. (asi 35 cm) Na konci ponoru neďaleko našej plošiny sme objavili potrubie, do ktorého som si ešte s 2 x 18 L dvojčaťom netrúfol. Po ponore sme sa pobalili a šli sme hľadať dopredu obsadený hotel. Tam sme si všetky veci vybalili do izieb, kvôli sušeniu. Dobre sme spravili lebo večer bolo približne – 15 C. Večer sme sadli do auta a šli sme hľadať nejakú pizzériu. Tam sme sa v dobrej nálade najedli, napili a pomaly šli na hotel. Ráno sme sa dostali k jazeru znova okolo 10-tej hodine, čakal som, že bude viac ľudí,ale nebolo. Teplota bola trocha príjemnejšia už len – 4 C, ale akosi nám všetko zamŕzalo.
Chvala bohu s automatikami nebol problém, mne napríklad zamrzla aj inflátorová hadica, nevedel som ju napojiť na sucháč, nevedel som si zapnúť ani popruh medzi nohami, všetko bolo stvrdnuté, ďalej som si nevedel nafúknúť krídlo,nefungovalo ani talčidlo, tak som si nahodil výstroj a skočil do vody a tam som sa zapínal. Samozrejme aj maska ako som si do nej naplul, znova sa všetko menilo na ľad.
Vode sa to všetko dalo do poriadku. Spravili sme ďalšie dva ponory. Na prvom sme našli aj lietadlo AN-2 a na konci druhého ponoru sme preplávali nakoniec aj potrubím, kde som sa predsa v pohode zmestil aj s 2 x 18 L.
Medzi ponormi som si doplnil argón do malej fľaši. Mali sme šťastie, aj keď bola zima, celé dva dni nám krásne svietilo slnko, nebol ani mráčik. Trocha pofukoval vetrík, ale dalo sa to zniesť. Po ponore sme sa povyzliekali, najedli a vyštartovali sme domov. Naozaj sme strávili pekné dva dni v Poľsku, neľutujem to, že sme sa sem vybrali.