LOM BOŘENÁ HORA

Táto lokalita sa nachádza asi 390 km od Dunajskej Stredy. Vyberieme sa smerom na Bratislavu, po diaľnici smer Brno, Praha. Pred Prahou však pôjdeme na smer Benešov. Lom sa nachádza asi 150 m od obce Bořená Hora, kde pri zvonici odbočíme doprava. Od odbočky na ľavej strane budeme sledovať vjazd k lomu. Napravo sú polia. Autom sa dá zaparkovať priamo pri lome, vstup je cca 200 CZK. Okolie lomu udržované, s lavičkami, krásne zalesnené, je tu aj občerstvenie, ubytovanie,…

Dno: je skalnaté, úplné dno je pokryté jemným sedimentom. Je rôzne členité. Sú tu aj atrakcie ako vrtuľník Mi-8S, auto, chvostová časť vrtuľníka, čln, vojenský pontón,…

Maximálna hĺbka: 23 m

Vhodnosť: aj pre začiatočníkov, avšak niekedy kvôli horšej viditeľnosti skôr pre pokročilých.

Viditeľnosť: od jesene do leta je fajn, pohybuje sa od 3-8 m.

Ryby: Ostriež, Kapor, Tolstolobik

Prístup k vode: je tu viac vstupov so schodíkmi, plošiny, naozaj super.

LOM SVOBODNÉ HEŘMANICE

Táto lokalita sa nachádza asi 320 km od Dunajskej Stredy. Vyberieme sa smerom na Bratislavau, po diaľnici smer Brno, Olomouc, Šternberk, Moravský Beroun. Autom sa dá zaparkovať priamo pri lome, neplatí sa za vstup. Plnenie a ubytovanie je asi 500 m od lomu. Je to bridlicový lom dlhý asi 450-500 m a široký asi 90 m.

Dno: je vlastne bridlica s jemným sedimentom. Sú tu rôzne atrakcie ako kesón, plošina, debňa s pokladom, potápač v nejakej klietke, torpédo, auto, studňa a veľa ďalších.

Maximálna hĺbka: 36 m

Vhodnosť: aj pre začiatočníkov, hlbšie časti pre AOWD.

Viditeľnosť: samozrejme najlepšia väčšinou v zime, niekedy dosahuje aj 15 m.

Ryby: Jalec, Ostriež, pomerne málo.

Prístup k vode: pekne po schodoch, alebo cez plošinu.

LOM LEŠTINKA

Táto lokalita sa nachádza asi 300 km od Dunajskej Stredy. Vyberieme sa na smer Bratislava, odtiaľ po diaľnici cez prístavný most, smer Brno. Od Brna sa ide mierne na sever smer Žďár nad Sázavou. Lom sa nachádza v lesíku, neďaleko obce, tam keď sa spýtate, vedia vám pomôcť. Auto si pristavíte k lomu, vybalíte veci a potom sa auto parkuje na parkovisko asi 150 m od jazera. Tu sa ťažila žula, potom sa tu postupne hladina vody začala dvíhať. Lom má rozlohu asi 1 ha. V celku malý lom.
Pri jazere je aj bufet a ubytovanie. Naozaj super služby. Plnia tu aj fľaše za 8 Kč/liter čo je skoro zadarmo. Kontaktovať môžete Ivanu Boržíkovú 00420723067577.

Dno: dno je skalnaté, sú tu steny, na dne sediment, môžeme tu nájsť stromy, atrakcie ako kesón, skanzen, trpaslíka a pod, je tu aj niekoľko plošín.

Max. hĺbka: 26 m

Vhodnosť: aj pre začiatočníkov, ale vo väčších hĺbkach si to vyžaduje pokročilý kurz

Viditeľnosť: Cez zimu je tu najčistejšia voda, vtedy dosahuje viditeľnosť aj 15 m, v lete v plytších častiach okolo 5-6 m a dole 1-2 m.

Ryby: Sú tu Sumce- 2 albíni, Jeseter, Šťuka, Kapre aj KOI (oranžové), Ostrieže, Plotice, Pleskáče, Raci, Medúzovka sladkovodná…

Prístup k vode: je tu niekoľko vstupov, super spravené, pekne schodíky, mola a pod.

Lom Borek

Táto lokalita sa nachádza tiež približne 310 km od Dunajskej Stredy, smer Brno, Veľké Meziřičí, potom smer Havlíčkúv Brod, Chotěboř, Nová Ves u Chotěboře a obec Borek, kde prejdeme cez obec stále po hlavnej a po cca 300 m je odbočka doľava, tá cesta vedie k lomu. Teraz sa menil majiteľ lomu, tka počkáme na aktuálne ceny. Chystajú tu väčšie parkovisko, prezliekáreň,…

Dno: sú tu prevažne steny, potom terasy zo skál, bahnom pokryté, môžeme tu nájsť dosť veľa stromov v plytších častiach. Je tu potopený Ikarus- autobus, ponorka Stejskanik, Wartburg.

Max. hĺbka: 34 m (voda stále stúpa)

Vhodnosť: aj pre začiatočníkov, hlbšie časti pre pokročilých alebo nitroxových potápačov.

Viditeľnosť: je to striedavé, pohybuje sa od 1-12 m

Ryby: šťuky, sumce, ostrieže, kapre, zubáče, raci,medúzovky sladkovodné,…

Prístup k vode: len z jednej časti lomu,tu je prístup k vode dobrý, inde sú vysoké steny.