Cyprus november 2017

Dlhšiu dobu som chcel navštíviť vrak Zenobia. Tentokrát som si to už fixne naplánoval.
Mali sme rezervovanú letenku aj apartmány už v apríli. Ponory sme museli uhradiť tiež pred príchodom. Bohužiaľ sa musím podeliť aj o negatívne skúsenosti s jednou základňou. Tak ako väčšina potápačských základní aj táto mala nejaké tajnosti, prípadne nezodpovedané otázky v mailoch. Hneď prvý deň potápania nám majiteľ naplnil namiesto požadovaného EAN32 iba EAN28 lebo maximálna hĺbka na vraku je 42 m. Hovorím ok, ale to pre mňa nie je nitrox a za to platiť nemienim. On vysvetloval,že to je bezpečné. Keď si však pozriete EAN28 a vzduchové tabuľky, no dec time je pri oboch rovnaký v 42 m. Tak načo mám plniť EAN28? Maximálne kvôli narkóze, ktorú ja nemám v 42 metroch. Tak už prvý deň sme mali nedorozumenia. Ďalšia vec, ktorú mi majiteľ nepovedal keď sme požiadali o dvojča, že sa za to bude priplácať. To by nebolo nič extra,ale my sme robili s 2 x 12 litrovým twinsetom 2 ponory.

Samozrejme nám vyúčtoval aj zato, pritom je to to isté ako keď používa niekto 12 litrovú fľašu na každý ponor. Prvý deň sme boli v maximálnej hĺbke 31 m a platili sme za EAN28 zbytočne. Druhý deň som mu povedal, aby naplnil iba vzduch alebo EAN32. Naplnil vzduch. Ok tak sa stalo to, že sme druhý deň boli v 41 metroch a keďže nám naskočila dekompresia, museli sme ísť hore po 25 minutách. Tak v ten deň som mu povedal, či vôbec chce,aby sme sa cítili u neho dobre. Povedal som mu tiež, že toto je biznis pre neho nie pre mňa. Keď som mu začal o niečom rozprávať, nevypočul ma a skákal mi do reči. Takisto sa ma pýtal, čo to máme za počítače, že nám naskakuje dekompresia. Asi nevie, že sa počítače dajú nastavovať na rôzne úrovne a GF. Povedal som mu, Ratio Computer. V živote to nepočul. To, že ja nepredávam danú značku, ale som v potápačskom biznise, aj tak viem, aké počítače sú na trhu. Škoda, že som v angličtine slabý a nevedel som mu vysvetliť, že je blbec. Tak už nahnevaný som mu povedal, že nám vráti peniaze a pôjdeme inde. Bolo tam okrem tejto potápačskej základni aspoň ďalších 5. Na lodi nedovolil, aby sa s nami rozprával jeho zamestnanec-sprievodca. Čistý kretén. Čo som aj tušil, uplynulo asi 20 minút a on pravdepodobne začal rozmýšľať, navrhol cez jeho zamestnanca, že nám naplní to čo chceme. Tak sme si povedali s priateľkou, že to nebudeme komplikovať a ostaneme. Od toho dňa nám plnil to, čo sme chceli avšak k nám milý vôbec nebol. Vedel by som ešte menovať nedostatky tejto firmy, avšak je to už jedno. Jedno čo Vám odporúčam je vyhýbať sa Alpha Divers. Mali sme jedného sprievodcu z Ruska, ktorý bol naozaj milý, ochotný a vždy usmievavý. Každý ponor, sme plávali do iných miestností a častí vraku.  Vrak Zenobia zaujme aj takých potápačov, ktorí nie sú orientovaní na vraky, pretože tu nájdete obrovské množstvo rýb a takisto aj korytnačky. My sme počas 9 ponorov videli 4 korytnačky. Zaujímavé sú lodné šróby, kamióny aj vo vnútri vraku i vedľa neho, kapitánsky mostík, zadné vráta,…
Je to naozaj mohutný vrak. Mali sme možnosť zažiť aj silnejšie prúdy. Vtedy sme museli občas aj rúčkovať,aby sme sa dostali do vnútra vraku. Trocha mi vadilo aj tu, že vrak leží na boku. Boli miestnosti, kde sme sa museli predierať. Bola tu jedna suchá miestnosť, asi v 25 metrovej hĺbke, kde sme si mohli trocha pokecať a odtiaľ sme sa veľmi úzkym okienkom pretiahli do druhej miestnosti, kde bolo iba toľko miesta, že sme museli vertikálne stúpať vyššie k ďalšiemu otvoru.

Jedného dňa sme spravili druhý ponor už na vrak Alexandria. Nie je to veľký vrak, avšak relatívne pekný a zaujímavý. Nie je ani tak hlboko. Života tu bolo pomenej, ale malo to zvláštnu atmosféru. Tu sme sa našťastie potápali bez sprievodcu a mal som čas fotiť.
Ďalšia vec, ktorá ma trocha šokovala, že sme sa vrátili do vody po 48 minutovom povrchovom intervale. Povedal som sprievodcovi, že to nie je moc bezpečné. Tu sa dalo vidieť, že je to typická nenažraná potápačská základňa. Nabalme sa peniazmi,ale rýchlo. Majiteľ nám povedal, že v živote nevidel rekreačných potápačov s dvojčaťom. Niet slov. Ako som si to všimol, on toho ešte dosť nevidel. Keď odrátam tieto negatíva so základňou, ponory boli naozaj fajn, len krátke. Apartmán, ktorý nám zabezpečil a podľa jeho slov to bol „fucking good“ apartmán sme zabili 5 veľkých švábov. Na začiatku nám chcel nasoliť auto z požičovne, no neúspešne. Povedal, že s autobusom je to katastrofa. Áno nebolo to až tak komfortné,ale dalo sa to v pohode a nie za 150 €, ale na týždeň cca 20 €. Väčšinou sme chodili po večeroch do mesta Larnaca. Je to fajn mestečko s dobrou atmosférou, popri pobreží. Je to veľmi pravdepodobné,ale na Cyprus sa po týchto skúsenostiach už nevrátim. Vrak Zenobia odporúčam každému. Stojí zato.